5 jótanács repülőjegyfoglaláshoz

Számtalan cikk jelenik meg az interneten, melyek hasznos információkkal és tippekkel segítik az utazókat repülőjegy vásárlás témában. Így most nem is igazán arról fog szólni ez a bejegyzés, hogy hol találod meg a legolcsóbb jegyeket, hanem inkább arról osztunk meg néhány, saját tapasztalatból eredő tanácsot, hogy mire érdemes figyelni a vásárlás során, hogy ne csak a legjobb árú jegyeket találd meg, hanem az utazásod során is minél kisebb valószínűséggel érjenek bosszúságok.

1. Ne csak az ár legyen a legfőbb szempont

Bátor kijelentés ez egy olyan világban, ahol egész szolgáltató iparágak épülnek a hátizsákos utazásra és divattrenddé vált 2-300.000 Ft-ból kihozni több hetes tengerentúli utazásokat. A közösségi oldalakat elöntik a blogbejegyzések arról, hogy milyen kevés pénzből milyen különleges helyekre utaztak el mások, ezáltal egy versenyhelyzetet teremtve az utazók között is. Ki ne érezné magát kellemetlenül, mikor lépten-nyomon azzal találkozik szembe, hogy mások mennyire olcsón hozták ki a nyaralásukat, ő pedig esetleg nem találta meg azt az alacsony árú repjegyet, amiről ezek az írások szólnak.

Hiszen arra már mindenki rájött, hogy az utazás egyik legmagasabb, és viszonylag fix árú tétele a repülőjegy. Szállásnál számtalan árkategória szerinti lehetőségből lehet választani, de a repülőjegyekben már nincs ekkora választási lehetőség, itt inkább az úti cél fogja meghatározni az árat. Természetesen vannak akciók, illetve különbségek az egyes légitársaságok árai között. Sőt néha okos trükkökkel lejjebb lehet nyomni a költségeket (lásd a korábbi Ausztrália repjegykombinációról szóló írásunkat), vagy szerencsés esetben ki lehet fogni error fare-t. De pl. ha Bangkokba akarsz eljutni, arra biztosan számíthatsz, hogy normál esetben egy economy repülőjegy ára valahol 140.000 és 180.000 Ft között fog mozogni időszaktól, légitársaságtól és akciótól függően. Természetesen ki lehet fogni ennél olcsóbban is bangkoki repjegyet, de nagy átlagban budapesti indulással ezzel lehet kalkulálni.

És miért mondjuk azt, hogy ne csak az ár legyen a legfőbb szempont? Azért, mert az, hogy hol, hogyan és milyen repjegyet veszel meg, nagyban hozzá tud járulni az utazásod kényelméhez, illetve problémák esetén a kialakuló bosszúság-faktorhoz.

Mire gondolok pontosan? Máris felsorolom.

nyaralás repülőgéppel

2. Figyelj arra, hogy milyen oldalon, vagy forrásból veszed meg a repülőjegyedet

Általában minden utazónál hasonlóan indul a folyamat: felmegyünk a legnépszerűbb repülőjegykereső oldalak valamelyikére és elkezdjük összehasonlítani az árakat, dátumokat, útvonalakat. Rögtön szembetűnik, hogy néhány közvetítő oldalon akár 10-20.000 Ft-tal is olcsóbb áron találjuk meg ugyanazt a repjegyet, mint például a légitársaság oldalán, vagy más oldalakon.

A rutinosabb utazók már tudják, hogy ezek olyan közvetítő oldalak, amelyek jelentős kedvezményeket tudnak adni a jegyárból. Cserébe viszont egyrészt külföldi cégek, amelyeknek nincs magyarországi ügyfélszolgálatuk (tehát ha valami probléma merül fel, vagy változtatni szeretnél valamin, akkor jellemzően csak angol nyelvű telefonos ügyfélszolgálathoz tudsz fordulni). Másrészt gyakori, hogy bizonyos információk (pl. feladott poggyász) nem egyértelműen vannak feltüntetve ami félreértésekhez vezethet. De olyan is előfordulhat, hogy az itt talált kedvező ár a foglalási folyamat végén hirtelen jelentősen megugrik, és már nem is olyan kedvező az ajánlatuk.

Saját ismeretségi körben történt meg az a példa, hogy valaki ilyen oldalon keresztül foglalt repjegyet, amelyhez oda volt írva, hogy poggyászt tartalmaz az ár. Igen ám, de az nem volt részletezve, hogy ez a poggyász csak a kézipoggyászra vonatkozik, vagyis a feladott poggyászért még külön kellett fizetni. (Nem klasszikus fapados légitársaság volt a példában szereplő, tehát az ismerőseink okkal feltételezték, hogy ez az információ a feladott poggyászra vonatkozik.) Így pedig még drágábban is jöttek ki, mintha más, megbízhatóbb forráson keresztül foglalták volna a jegyeket.

Más esetben a közvetítőkön keresztül foglalt jegyeknél a légitársaság csak bizonyos funkciókat engedett használni a manage booking felületen, így nem lehetett sem ülőhelyet foglalni előzetesen, sem más változtatást végrehajtani. Ilyenkor a társaságok általában visszairányítanak a közvetítőhöz, akin keresztül a repülőjegyet foglaltad, tehát megint ott tartunk, hogy plusz pénzbe kerülhet egy amúgy ingyenes szolgáltatás igénybevétele, például a telefonköltség miatt, amit akkor költesz el, amikor az amúgy díjmentes ülőhelyet szeretnéd lefoglalni.

Hogyan lehet akkor kiszűrni, hogy ki a megbízható repülőjegy értékesítő forrás és ki nem?

Elsősorban érdemes mindig a légitársaság oldalán megpróbálni megvenni a jegyet. Ilyenkor közvetlenül ők állítják ki a repjegyet, azonnal megkapod a hozzáférést a manage booking felülethez, illetve ha bármi akadályba ütközöl, vagy változtatni szeretnél, akkor ők közvetlenül biztos, hogy tudnak segíteni. Ezeken az oldalakon minden információ pontosan és hitelesen fel van tüntetve, azt kapod, amiért fizetsz. Ha alaposan utánanézel mindennek, akkor itt nem érhetnek félreinformálás miatti kellemetlenségek.

Ha közvetítő oldalt választasz, akkor pedig arra érdemes figyelni, hogy legyen legalább magyarországi ügyfélszolgálat. Még ha beszélsz is angolul, sokkal egyszerűbb itthoni telefonszámot hívni, ráadásul amelyik cégnek itthon van ügyfélszolgálata, az nagy valószínűséggel már régebb óta a piacon van és rendelkezésre állnak róla hazai értékelések is. Van néhány eset, amikor igenis megéri közvetítőn keresztül megvenni a jegyet. Például van egy oldal, ahol régebben nagyon szuper flex biztosítást árultak a repjegyekhez, amivel indoklás nélkül lemondhattad bármikor a jegyet és visszakaptad az ár 90%-át – ez egy olyan szolgáltatás volt, ami más oldalakon, vagy a légitársaságnál nem volt elérhető, ezért megérte náluk megvenni a repjegyet, ami sok esetben még olcsóbb is volt. Azonban minden esetben nagyon körültekintőnek kell lenni, a fent említett példák miatt. Ha pedig ezek ellenére is a legalacsonyabb ár a legfontosabb szempont, akkor fontos, hogy tudatában légy az esetlegesen felmerülő plusz köröknek vagy kellemetlenségeknek.

A legfontosabb tehát, hogy mindenki a saját preferenciái alapján, de kellő megfontolással és körültekintéssel válassza meg, hogy hol veszi meg a jegyeket.

hogyan foglaljak repülőjegyet?

3. Ne utasítsd el élből az utazási irodákat

A másik nagy trendhullám az elmúlt években az utazási irodák teljes elutasítása. A fent már említett közösségi cikkeknek és szolgáltatóknak köszönhetően ma már az a divatos, ha valaki teljesen önállóan szervezi meg az utazását, hiszen mi baj történhet, az interneten minden információ rendelkezésre áll. A fenti példákból már láthatjátok, hogy azért van jópár dolog amire érdemes figyelni a repülőjegy vásárlás során, és a teljes képhez érdemes bekérni 1-2 utazási iroda ajánlatát is.

Hazudnék, ha azt állítanám, hogy az árak tekintetében hatalmas csodákra lehet számítani – a repülőjegyek piacán ez semmiképpen sem jellemző. Nagyon kicsi az árrés, ezért jelentős kedvezményeket nagy valószínűséggel nem fogsz irodáknál találni, sőt, még lehet, hogy picit drágább is lesz az ajánlat, mint az előbb említett nagyon olcsó közvetítőknél.

Miért éri meg mégis irodán keresztül megvenni a repjegyet? Ismét csak a biztonság miatt. Az utazási iroda rendelkezik hozzáféréssel a belső foglalási rendszerekhez, így pontosan tud tájékoztatni a feltételekről, illetve a későbbiekben könnyen el tud végezni minden módosítást, ha szükség van rá. Amennyiben változik a menetrend, erről időben fog tájékoztatni téged. Nem fordulhat elő olyan eset, amiről egyre többet lehet olvasni, hogy valami miatt nem kapták meg utazók a közvetítő oldal tájékoztatását a változásokról, és volt aki csak az utolsó pillanatban értesült róla. Az iroda biztos, hogy azonnal tájékoztat és segítséget is tud nyújtani a további lépésekkel kapcsolatban. Mivel nagyszámú foglalás megy át a keze alatt, így tud abban segíteni, hogy egy adott útvonal viszonylatában mi minősül kedvező árnak, érdemes-e még várni a foglalással. Ráadásul, ha egy adott régió specialistájához fordulsz, akkor egyéb hasznos tippeket is kaphatsz.

Tehát újra hangsúlyozom, hogy az aktuális divatirányzat ellenére érdemes felvenni a kapcsolatot az irodákkal, és akár csak egy részét az útnak náluk foglalni, ha tudnak kedvező feltételeket biztosítani. A lényeg ez esetben is az utánajárás. Ha sokkal drágább irodán keresztül a jegy, akkor pedig meg tudod venni az előbb említett forrásokból, de egy próbát mindig megér a dolog.

utazás repülőgéppel

4. Gondold át, melyik légitársasággal érdemes utaznod

Itt megint visszatér a legalacsonyabb ár vs. szolgáltatás színvonala kérdés. Bár ma az utazás legbiztonságosabb módja a repülés, mégis érdemes kicsit utánajárni az egyes légitársaságoknak mielőtt választanál közöttük. Lehet, hogy az egyik nagyon olcsó, de ha 20-24 órát kell velük lerepülnöd, és extra kényelmetlen az ülés, vagy borzasztó a kaja, akkor lehet, hogy érdemesebb rákölteni azt a plusz 10-20.000 Ft-ot, hogy kényelmesebben utazz, és ne úgy érkezz meg a várva várt úticélodra, mint akin kétszer átment az úthenger. Emellett, főleg a kisebb légitársaságoknál érdemes megnézni a biztonsági, pontossági és egyéb értékeléseket is, mielőtt választasz.

5. Gondold végig alaposan az útvonaladat és a szolgáltatásokat

Ugyancsak az ár-érték arányt befolyásolja, hogy milyen útvonalon, mennyi idő alatt, milyen átszállásokkal jutsz el a célodra és mit tartalmaz az ár.

Lehet szuper áron kifogni jegyeket New Yorkba már 90.000 Ft-ért, de ezek vagy 2 átszállásos járatok, vagy ha 1 átszállás, akkor nagyon rövid átszállási idővel vannak. Ráadásul ezek a jegyek szinte sosem tartalmaznak feladott poggyászt. Az átszállási időnél érdemesebb inkább a kicsit drágább, de kényelmes időtartamot választani, hiszen hiába 45 perc mondjuk a frankfurti reptéren a minimum átszállási idő, ha késik akár csak 20 percet is az odaúton a járatod, akkor már elbukhatod a csatlakozásodat. Természetesen ilyenkor a légitársaság áttesz a következő járatra, de kellemetlen lehet, ha órákat kell várakoznod a reptéren ahelyett, hogy már egy kávét szürcsölnél egy kellemes kávézóban például.

A feladott poggyász téma nem mindenki számára fontos. Ugyanakkor sokan vannak, akik nem szívesen indulnak el 2 pólóval és egy nadrággal egy kéthetes utazásra, így ilyenkor érdemes figyelembe venni, hogy ha a talált olcsó árú repjegyhez nem tartozik feladott poggyász, akkor ez később plusz költséget fog eredményezni, amely által még drágábban jöhetsz ki, mintha eredetileg is már a magasabb árú, feladott poggyászt tartalmazó jegyet vetted volna meg.

Egy szó, mint száz, a fenti tippek és ötletek mutatják, hogy az ár mellett még számos tényező van a repülőjegy foglalásoknál, amire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy minél gondtalanabb és zökkenőmentesebb legyen az utazás.